Aranacak

yeni kitap

Batı’nın Yeni Komplosu; 300 Filmi

Cd - DVD, ....

 Aşina Dergisi
Kültür Haberleri
Tanınmış Simalar
Hâfiz Şehriyar
Linkler
Site Haritası

İran Yönetim Şekli

IMAM HUMEYNI’NIN vefatinin 18. yildönümü

Kuran
Namaz Vakitleri
İran Müsikisi
İran Sanatları

İran Sinema Tarihi

Film Örnekleri
 

 

   Mail Service

 

 İRAN  İSLAM CUMHURİYETİ

  KÜLTÜR  EVİ

 
 

 


19 Ekim 2017 Perşembe - 04:08 

Haberler ve Etkinlikler
 


İRAN İSLAM CUMHURİYETİ KÜLTÜR MÜSTEŞARLIĞI HAKKINDA


İran ile Türkiye arasındaki kültürel ilişkilerin  çok  eskiye dayanan uzun bir geçmişi vardır. Tarih  kitaplarına göre, iki ülke  arasındaki kültürel ilişkilerin en parlak dönemi büyük Selçuklular  dönemine aittir. O dönemlerde, Anadolu Selçuklu Sultanlarının resmi saray dili Farsçaydı ve sultanlarla birlikte Anadolu halkı da  çocuklarına İran isimleri seçiyor, edebiyat, musiki, dinî törenler,   mimarlık ve birçok gelenek ve göreneklerinde İran kültürünün etkileri  açıkça göze çarpıyordu. Bu durum Osmanlı döneminde de çok fazla değişikliğe uğramadan devam etti. Anadolu, Farsça konuşan bir çok İranlı  ünlülerin yaşam yeri haline geldi. Örneğin, Mevlânâ, Şems-i Tebrizî,  Fahreddin-i Irakî, Hacı Bektaş Velî vb...

Cumhuriyet döneminde de iki ülke arasındaki iyi ve  dostane ilişkiler devam etti, nitekim Şah Rıza Pehlevi 1958’de Ankara’ya  yaptığı uzun bir ziyaret sırasında Atatürk’ün yaptırımlarından büyük  ölçüde etkilenerek, iki ülke arasında ilk kültürel anlaşmaya imza attı.  O günden bu yana iki ülke arasındaki kültürel ilişkiler, imzalanan  anlaşmalar çerçevesinde devam etmiştir.

Kültür Müsteşarlığı Ankara’da İran İslâm Cumhuriyeti  Büyükelçiliği’nden ayrı bir binada faaliyet göstermektedir. Bugün  kullanılan iki katlı bina, Dr. Emin Riyahî’nin Kültür Müsteşarı olduğu  dönemde yapılmıştır.

Kültürel ve sanatsal sahalarda, işbirliği zemini  yaratmak, Kültür Müsteşarlığı faaliyet alanı içerisindedir. Ayrıca  Türkiye’de ikamet eden İranlılarla irtibat kurmak ve onların kültürel  problemlerini çözmeye çalışmak, dinî ve millî törenler düzenleyerek  aileler arasında kardeşlik ve dostluk  bağlarını pekiştirmek, İran ve  Türkiye kültürel kurumları ve şahsiyetler arasında iletişimi ve  düşünsel-kültürel bilgi alış verişini sağlamak, Farsça öğretimi, ortak  kültürel ve tarihsel konularda araştırma yapmak, kültürel konularda ortak seminerler düzenlemek, İranlı meşhur şairler ve yazarların anısına törenler tertiplemek, kültürel ve sanatsal sergiler düzenlemek, film  haftaları ve kültür haftaları tertip etmek ve İran’da üniversiteye devam etmek isteyen öğrencilere yardımcı olmak vb... Kültür Müsteşarlığının gerçekleştirmeye  çalıştığı faaliyetlerdendir.

Copyright © 2004 IKE. All Rights Reserved

 

 

Genel foto bakis Sistan&Baluchestan Rehber