Perşembe 19 Ekim 2017 - 03:08

الخميس ٢٩ محرّم ١٤٣٩

پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ - ۰۴:۳۸

Kullanıcı adı:

Şifre :

Şifremi Hatırla
Şifremi unuttum   aktivasyon
Üye ol
    

Hz. Ali (a.s) ve Arap Pehlivani

     

Ahzap savasinin en hassas ve tarihi kesimlerinden biri, Hz. Ali (a.s)'in Amr b. Abdeved ile yaptigi dövüstü.

Tarih kitaplari söyle yaziyor: Islam düsmanlari Araplarin en güçlülerini, Müslümanlarla savasmalari için Ahzap'a getirmislerdi. Onlardan bes kisi kahramanlikta çok meshurdu: Amr b. Abdeved, Ikrime b. Ebu Cehil, Hubeyre, Nevfel ve Zirar...

Bu bes kisi, savasin sürdügü günlerin birinde yakin dövüs için hendegin dar yerinden karsi tarafa geçtiler. Burasi, Müslümanlarin oldugu yere daha yakindi.

Amr b. Abdeved onlarin en güçlüsüydü. O, savaslarda büyük tecrübeler kazandigi için gururlaniyordu. Yüksek sesle kendisiyle savasacak birini istiyordu:

- Benimle savasacak kimse yok mu? diye feryat ediyordu. Müslümanlardan karsisina çikan birinin olmadigini görünce daha da küstahlasiyor, hatta onlarin inançlariyla alay ederek söyle diyordu:

- Siz demiyor musunuz: Bizim ölülerimiz cennete, sizinkiler de cehenneme gidecek diye. Içinizde öyle biri yok mu, onu cennete göndereyim; ya da o beni cehenneme göndersin?

Sonra su siirini okudu:

Benimle savasacak yok mu diye

Bagirmaktan bogazim patladi

Su anda öyle bir yerde duruyorum ki

Kahramanciklar orada durmaktan korkarlar

Süphesiz ki yigit insanlarin cesareti

En güzel görevlerdendir

Peygamber-i Ekrem (s.a.a) bunu görünce, birinin gidip Müslümanlari onun serrinden kurtarmasi için emir verdi. Ancak Hz. Ali b. Ebu Talib (a.s)'in disinda kimse bu ise yanasmadi. Hz. Ali (a.s) gönüllü oldugunu ilan etti. Resulullah (s.a.a) ona söyle buyurdu:

- Karsindakinin Amr b. Abdeved oldugunu unutma!

Hz. Ali (a.s):

- Ben savasa hazirim, karsimdaki Amr bile olsa, diye cevap verdi.

Bunun üzerine Peygamber (s.a.a) ona yakinina gelmesini buyurdu. Sarigini basina sarip özel kilici Zülfikâr'i ona verdi. Sonra söyle dua etti: “Allah'im! Onu önden, arkadan, sagdan, soldan, yukaridan ve asagidan koru.”

Hz. Ali (a.s) hizla savas meydanina gitti. Orada Amr'in siirine karsilik su siiri okudu:

Acele etme! Davetine karsilik veren

Cesur adam meydana geldi

Öyle biri ki, temiz niyetli ve basiretlidir

Dogrulugu galip insani kurtulusa erdirir

Agitcilarin feryadini cenazenin kenarinda

Yükseltecegime inaniyorum

Öyle bir darbe indirecegim ki,

Yankisi savas meydanlarinda kalacak

Ve her yerde yayilacaktir

Iste burada Resulullah (s.a.a) su ünlü cümlesini buyurdu: “Imanin bütünüyle sirkin bütünü karsi karsiyadir.”

Ve dövüs basladi. Amr, kiliciyla Hz. Ali (a.s)'in basina büyük bir darbe indirmek istedi. Imam, kendine özgü çevikligiyle bu darbeden kurtuldu. Ancak, darbe öyle siddetliydi ki, kalkani ikiye bölüp Hz. Ali (a.s)'in basini yaralamisti. Hz. Ali (a.s) burada özel bir taktik kullandi, kilicini onun ayaklarinin altina soktu. Koskoca adam yere yuvarladi. Meydani büyük bir toz bulutu kaplamisti. Müslümanlarin arasindaki münafiklar Amr'in Hz. Ali (a.s)'i öldürdügünü zannettiler. Ama, bu tahminlerin aksi çikti. Hz. Ali (a.s)'in tekbir sesi onun zaferinin habercisiydi. Hz. Ali (a.s), basindan kan aktigi halde tozlarin arasindan yavas yavas Islam ordusuna dogru geliyordu. Dudaklarinda galibiyet tebessümü vardi. Amr'in cesedi ise bassiz olarak meydanin bir kösesinde duruyordu.

Araplarin meshur pehlivaninin ölümü sirk ordusuna telafisi mümkün olmayan bir darbe indirmis, ümitlerini bosa çikarmisti. Ruhsal durumlari çökmüs, galibiyet arzusu kursaklarinda kalmisti. Bu zaferden dolayi Resulullah (s.a.a) Hz. Ali (a.s)'a söyle buyurdu: “Senin bu isini, Muhammed'in ümmetinin amellerinin tümüyle kiyas etsek bu zafer üstün gelecektir. Çünkü Amr'in öldürülmesiyle, zilletin girmedigi müsrik evi ve izzetin girmedigi Müslüman evi kalmadi.”

Ehl-i Sünnet alimlerinden Hakim-i Nisaburi bu sözü baska bir tabirle söyle naklediyor: “Ali b. Ebu Talib'in Hendek günü, Amr b. Ahdeved ile yaptigi savas, ümmetimin kiyamete kadar yapacagi amellerden daha üstündür.”

Bu sözün felsefesi açiktir. Çünkü o gün, Islam ve Kur'an tehlikedeydi ve en buhranli anlarini yasiyordu. Bu ugurda, Resulullah (s.a.a)'den sonra en büyük fedakârligi o yapmisti. Hz. Ali (a.s) fedakârliklariyla Islam'i tehlikeden kurtarip onun kiyamete kadar devamini sagladi. Islam, onun fedakârliginin bereketiyle köklesip bütün insanliga kanat gerdi. Dolayisiyla herkes ibadetini ona borçludur.

Bazilari söyle bir olayi naklediyorlar: Müsrikler, Amr'in cenazesini almak için Peygamber (s.a.a)'e on bin dirhem gönderdiler. (Belki de Uhud'da kendilerinin Hz. Hamza'ya yaptiklari muameleyi Müslümanlarin da Amr'a yapacaklarini düsünüyorlardi.) Resulullah (s.a.a) onlara söyle buyurdu: “Cenaze sizin olsun, biz ölülerden para almayiz.”

Sunu da aktarmada yarar var: Hz. Ali (a.s) Amr'i öldürdükten sonra onun üzerindeki çok degerli zirhi olan çikarmadi. Amr'in kiz kardesi bu durumu görünce söyle dedi: “Onu öldüren ne kadar üstün biridir.”
     

 
 

Total Visit: 3863
Total Rank: 0
Total Rankers: 0
Total Comments: 0

Oy vermek için yetkiniz yok. Lütfen giriş yapınız.